conti_ctd8160012scc
conti_ctd8160012scc_2
conti_ctd8160012scc
conti_ctd8160012scc_2
CONTI CTD 8M 1600 12 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD8160012SCC
236.45 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
  • Ordered before 20:00 - delivered tomorrow 16/05/2026
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 1600 mm
  • Number of teeth: 200
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817286350
  • Supplier number: CONTI CTD8160012SCC
Length
1600
Pitch
8 mm
Width
12 mm
Nominal length
1600 mm