conti_ctd896012scc
conti_ctd896012scc_2
conti_ctd896012scc
conti_ctd896012scc_2
CONTI CTD 8M 960 12 C10/11 S+Z Conti Synchrochain carbon timing belt - CTD896012SCC
  • Depending on application
  • From -55 °C* to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROCHAIN CARBON
  • Nominal length: 960 mm
  • Number of teeth: 120
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817285957
  • Supplier number: CONTI CTD896012SCC
Length
960
Pitch
8 mm
Width
12 mm
Nominal length
960 mm