conti_dhtd8176020cxp
conti_dhtd8176020cxp_2
conti_dhtd8176020cxp
conti_dhtd8176020cxp_2
CONTI DHTD 1760 D8M 20 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD8176020CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1760
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1760 mm
  • Number of teeth: 220
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD8176020CXP
Length
1760
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1760 mm