conti_dhtd8224885
conti_dhtd8224885_2
conti_dhtd8224885
conti_dhtd8224885_2
CONTI DHTD 2248 D8M 85 Conti Synchrotwin timing belt - DHTD8224885
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2248
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 2248 mm
  • Number of teeth: 281
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DHTD8224885
Length
2248
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
2248 mm