conti_dstd8128085cxp
conti_dstd8128085cxp_2
conti_dstd8128085cxp
conti_dstd8128085cxp_2
CONTI DSTD 1280 DS8M 85 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD8128085CXP
1,737.18 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1280
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1280 mm
  • Number of teeth: 160
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD8128085CXP
Length
1280
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1280 mm