conti_dstd8180020
conti_dstd8180020_2
conti_dstd8180020
conti_dstd8180020_2
CONTI DSTD 1800 DS8M 20 Conti Synchrotwin timing belt - DSTD8180020
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 1800 mm
  • Number of teeth: 225
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD8180020
Length
1800
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
1800 mm