conti_htd8100050
conti_htd8100050_2
conti_htd8100050
conti_htd8100050_2
CONTI HTD 1000 8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8100050
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1000 mm
  • Number of teeth: 125
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8100050
Length
1000
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1000 mm