conti_htd8104050
conti_htd8104050_2
conti_htd8104050
conti_htd8104050_2
CONTI HTD 1040 8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8104050
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1040
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1040 mm
  • Number of teeth: 130
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858890483
  • Supplier number: CONTI HTD8104050
Length
1040
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1040 mm