conti_htd8116085cxa
conti_htd8116085cxa_2
conti_htd8116085cxa
conti_htd8116085cxa_2
CONTI HTD 1160 8M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8116085CXA
606.82 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1160
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1160 mm
  • Number of teeth: 145
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042840
  • Supplier number: CONTI HTD8116085CXA
Length
1160
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1160 mm