conti_htd8128030cxa
conti_htd8128030cxa_2
conti_htd8128030cxa
conti_htd8128030cxa_2
CONTI HTD 1280 8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8128030CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1280
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1280 mm
  • Number of teeth: 160
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042901
  • Supplier number: CONTI HTD8128030CXA
Length
1280
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1280 mm