conti_htd8136020
conti_htd8136020_2
conti_htd8136020
conti_htd8136020_2
CONTI HTD 1360 8M 20 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8136020
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1360
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1360 mm
  • Number of teeth: 170
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858890780
  • Supplier number: CONTI HTD8136020
Length
1360
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1360 mm