conti_htd8136050cxa
conti_htd8136050cxa_2
conti_htd8136050cxa
conti_htd8136050cxa_2
CONTI HTD 1360 8M 50 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8136050CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1360
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1360 mm
  • Number of teeth: 170
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043038
  • Supplier number: CONTI HTD8136050CXA
Length
1360
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1360 mm