conti_htd8142430cxp
conti_htd8142430cxp_2
conti_htd8142430cxp
conti_htd8142430cxp_2
CONTI HTD 1424 8M 30 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD8142430CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1424
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1424 mm
  • Number of teeth: 178
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8142430CXP
Length
1424
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1424 mm