conti_htd14177855cxa
conti_htd14177855cxa_2
conti_htd14177855cxa
conti_htd14177855cxa_2
CONTI HTD 1778 14M 55 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD14177855CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1778
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 55 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1778 mm
  • Number of teeth: 127
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043939
  • Supplier number: CONTI HTD14177855CXA
Length
1778
Pitch
14 mm
Width
55 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1778 mm