conti_htd14189085
conti_htd14189085_2
conti_htd14189085
conti_htd14189085_2
CONTI HTD 1890 14M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD14189085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1890
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1890 mm
  • Number of teeth: 135
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858891428
  • Supplier number: CONTI HTD14189085
Length
1890
Pitch
14 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1890 mm