conti_htd5200025cxp
conti_htd5200025cxp_2
conti_htd5200025cxp
conti_htd5200025cxp_2
CONTI HTD 2000 5M 25 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD5200025CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2000
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 2000 mm
  • Number of teeth: 400
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817051521
  • Supplier number: CONTI HTD5200025CXP
Length
2000
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
2000 mm