conti_htd142310115cxa
conti_htd142310115cxa_2
conti_htd142310115cxa
conti_htd142310115cxa_2
CONTI HTD 2310 14M 115 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD142310115CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2310
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 2310 mm
  • Number of teeth: 165
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817044059
  • Supplier number: CONTI HTD142310115CXA
Length
2310
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
2310 mm