conti_htd142310170
conti_htd142310170_2
conti_htd142310170
conti_htd142310170_2
CONTI HTD 2310 14M 170 Conti Synchrobelt timing belt - HTD142310170
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2310
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 170 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2310 mm
  • Number of teeth: 165
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858893606
  • Supplier number: CONTI HTD142310170
Length
2310
Pitch
14 mm
Width
170 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2310 mm