conti_htd8240050cxa
conti_htd8240050cxa_2
conti_htd8240050cxa
conti_htd8240050cxa_2
CONTI HTD 2400 8M 50 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD8240050CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2400
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 2400 mm
  • Number of teeth: 300
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043397
  • Supplier number: CONTI HTD8240050CXA
Length
2400
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
2400 mm