conti_htd14336055
conti_htd14336055_2
conti_htd14336055
conti_htd14336055_2
CONTI HTD 3360 14M 55 Conti Synchrobelt timing belt - HTD14336055
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 3360
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 55 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 3360 mm
  • Number of teeth: 240
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD14336055
Length
3360
Pitch
14 mm
Width
55 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
3360 mm