conti_htd835230cxa
conti_htd835230cxa_2
conti_htd835230cxa
conti_htd835230cxa_2
CONTI HTD 352 8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD835230CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 352
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 352 mm
  • Number of teeth: 44
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041829
  • Supplier number: CONTI HTD835230CXA
Length
352
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
352 mm