conti_htd8360020
conti_htd8360020_2
conti_htd8360020
conti_htd8360020_2
CONTI HTD 3600 8M 20 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8360020
169.12 tax incl.
On order: delivered from 06/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 24.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 06/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 3600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 3600 mm
  • Number of teeth: 450
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817022552
  • Supplier number: CONTI HTD8360020
Length
3600
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
3600 mm