conti_htd8360030
conti_htd8360030_2
conti_htd8360030
conti_htd8360030_2
CONTI HTD 3600 8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8360030
213.50 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 16.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3600
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 3600 mm
  • Number of teeth: 450
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8360030
Length
3600
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
3600 mm