conti_htd8380820cxp
conti_htd8380820cxp_2
conti_htd8380820cxp
conti_htd8380820cxp_2
CONTI HTD 3808 8M 20 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD8380820CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 3808
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 3808 mm
  • Number of teeth: 476
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817052535
  • Supplier number: CONTI HTD8380820CXP
Length
3808
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
3808 mm