conti_htd840030cxa
conti_htd840030cxa_2
conti_htd840030cxa
conti_htd840030cxa_2
CONTI HTD 400 8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD840030CXA
101.26 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 48.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 400
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 400 mm
  • Number of teeth: 50
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817041942
  • Supplier number: CONTI HTD840030CXA
Length
400
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
400 mm