conti_htd55509cxp
conti_htd55509cxp_2
conti_htd55509cxp
conti_htd55509cxp_2
CONTI HTD 550 5M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD55509CXP
24.43 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 504.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 550
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 550 mm
  • Number of teeth: 110
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD55509CXP
Length
550
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
550 mm