conti_htd856085
conti_htd856085_2
conti_htd856085
conti_htd856085_2
CONTI HTD 560 8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD856085
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 560
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 560 mm
  • Number of teeth: 70
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858890612
  • Supplier number: CONTI HTD856085
Length
560
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
560 mm