conti_htd55659cxp
conti_htd55659cxp_2
conti_htd55659cxp
conti_htd55659cxp_2
CONTI HTD 565 5M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD55659CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 565
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 565 mm
  • Number of teeth: 113
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD55659CXP
Length
565
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
565 mm