conti_htd877650cxp
conti_htd877650cxp_2
conti_htd877650cxp
conti_htd877650cxp_2
CONTI HTD 776 8M 50 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD877650CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 776
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 776 mm
  • Number of teeth: 97
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD877650CXP
Length
776
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
776 mm