conti_htd878430cxp
conti_htd878430cxp_2
conti_htd878430cxp
conti_htd878430cxp_2
CONTI HTD 784 8M 30 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD878430CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 784
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 784 mm
  • Number of teeth: 98
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD878430CXP
Length
784
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
784 mm