conti_htd1496685cxa
conti_htd1496685cxa_2
conti_htd1496685cxa
conti_htd1496685cxa_2
CONTI HTD 966 14M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD1496685CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Length: 966
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 966 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043670
  • Supplier number: CONTI HTD1496685CXA
Pitch
14 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
966 mm