conti_k1516510
CONTI K1,5 165 10 F 1/5 Conti Synchroflex timing belt - K1.516510
27.50 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 165
  • Pitch: 1,5 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 165 mm
  • Number of teeth: 110
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817239172
  • Supplier number: CONTI K1.516510
Length
165
Pitch
1,5 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
165 mm