conti_spa4500cr
conti_spa4500cr_2
conti_spa4500cr
conti_spa4500cr_2
CONTI SPA4500CR CONTI V ADVANCE belt SPA 4500 CR
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 4500
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 10 mm
  • Reference length Ld: 4500 mm
  • Inside length: 4454 mm; 175,354 inch
  • Outer length La: 4517 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970147
  • Supplier number: CONTI SPA4500CR
Length
4500
Width
12,7 mm
Height
10 mm
Reference length ld
4500 mm
Inside length
4454 mm; 175,354 inch
Outer length la
4517 mm