conti_spb2240zar
conti_spb2240zar_2
conti_spb2240zar
conti_spb2240zar_2
CONTI SPB2240ZAR CONTI V POWER belt SPB 2240 ZAR
146.86 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 56.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2240
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 2240 mm
  • Inside length: 2180 mm; 85,826 inch
  • Outer length La: 2262 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V882
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877044990
  • Supplier number: CONTI SPB2240ZAR
Length
2240
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
2240 mm
Inside length
2180 mm; 85,826 inch
Outer length la
2262 mm