conti_spb3350cr
conti_spb3350cr_2
conti_spb3350cr
conti_spb3350cr_2
CONTI SPB3350CR CONTI V ADVANCE belt SPB 3350 CR 5V1320
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 3350
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 3350 mm
  • Inside length: 3290 mm; 129,527 inch
  • Outer length La: 3372 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V1319
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970192
  • Supplier number: CONTI SPB3350CR
Length
3350
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
3350 mm
Inside length
3290 mm; 129,527 inch
Outer length la
3372 mm