conti_spb3675cr
conti_spb3675cr_2
conti_spb3675cr
conti_spb3675cr_2
CONTI SPB3675CR CONTI V ADVANCE belt SPB 3675 CR 5V1450
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 3675
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 3675 mm
  • Inside length: 3615 mm; 142,322 inch
  • Outer length La: 3697 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V1447
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970239
  • Supplier number: CONTI SPB3675CR
Length
3675
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
3675 mm
Inside length
3615 mm; 142,322 inch
Outer length la
3697 mm