conti_spb4000zar
conti_spb4000zar_2
conti_spb4000zar
conti_spb4000zar_2
CONTI SPB4000ZAR CONTI V POWER belt SPB 4000 ZAR
255.36 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 4000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 4000 mm
  • Inside length: 3940 mm; 155,118 inch
  • Outer length La: 4022 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V1575
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797238
  • Supplier number: CONTI SPB4000ZAR
Length
4000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
4000 mm
Inside length
3940 mm; 155,118 inch
Outer length la
4022 mm