conti_spc5600zar
conti_spc5600zar_2
conti_spc5600zar
conti_spc5600zar_2
CONTI SPC5600ZAR CONTI V POWER belt SPC 5600 ZAR
585.39 tax incl.
On stock, immediately available.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 5600
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 5600 mm
  • Inside length: 5516 mm; 217,165 inch
  • Outer length La: 5629 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797412
  • Supplier number: CONTI SPC5600ZAR
Length
5600
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
5600 mm
Inside length
5516 mm; 217,165 inch
Outer length la
5629 mm