conti_spc7100cr
conti_spc7100cr_2
conti_spc7100cr
conti_spc7100cr_2
CONTI SPC7100CR CONTI V ADVANCE belt SPC 7100 CR
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 7100
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 7100 mm
  • Inside length: 7016 mm; 276,22 inch
  • Outer length La: 7129 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970680
  • Supplier number: CONTI SPC7100CR
Length
7100
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
7100 mm
Inside length
7016 mm; 276,22 inch
Outer length la
7129 mm