conti_std8113620cxa
conti_std8113620cxa_2
conti_std8113620cxa
conti_std8113620cxa_2
CONTI STD 1136 S8M 20 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8113620CXA
146.93 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 72.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1136
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1136 mm
  • Number of teeth: 142
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817046046
  • Supplier number: CONTI STD8113620CXA
Length
1136
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1136 mm