conti_std8116030cxa
conti_std8116030cxa_2
conti_std8116030cxa
conti_std8116030cxa_2
CONTI STD 1160 S8M 30 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - STD8116030CXA
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 1160
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1160 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817046091
  • Supplier number: CONTI STD8116030CXA
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1160 mm