conti_std8136885cxp
conti_std8136885cxp_2
conti_std8136885cxp
conti_std8136885cxp_2
CONTI STD 1368 S8M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD8136885CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1368
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1368 mm
  • Number of teeth: 171
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817056823
  • Supplier number: CONTI STD8136885CXP
Length
1368
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1368 mm