conti_std8151285cxp
conti_std8151285cxp_2
conti_std8151285cxp
conti_std8151285cxp_2
CONTI STD 1512 S8M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD8151285CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1512
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 1512 mm
  • Number of teeth: 189
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817057028
  • Supplier number: CONTI STD8151285CXP
Length
1512
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
1512 mm