conti_std8155250
conti_std8155250_2
conti_std8155250
conti_std8155250_2
CONTI STD 1552 S8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - STD8155250
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1552
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1552 mm
  • Number of teeth: 194
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817033053
  • Supplier number: CONTI STD8155250
Length
1552
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1552 mm