conti_std852885cxp
conti_std852885cxp_2
conti_std852885cxp
conti_std852885cxp_2
CONTI STD 528 S8M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD852885CXP
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 528
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 528 mm
  • Number of teeth: 66
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817054713
  • Supplier number: CONTI STD852885CXP
Length
528
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
528 mm