conti_std894420cxp
conti_std894420cxp_2
conti_std894420cxp
conti_std894420cxp_2
CONTI STD 944 S8M 20 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - STD894420CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 944
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 944 mm
  • Number of teeth: 118
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817055680
  • Supplier number: CONTI STD894420CXP
Length
944
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
944 mm