conti_t10dl121016
CONTI T10 1210 16 DL 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T10DL121016
79.11 tax incl.
On stock, immediately available.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 36.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1210
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1210 mm
  • Number of teeth: 121
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817138116
  • Supplier number: CONTI T10DL121016
Length
1210
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
1210 mm