conti_t2518010
CONTI T2,5 180 10 F 1/5 Conti Synchroflex timing belt - T2.518010
17.29 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 20.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 180
  • Pitch: 2,5 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 180 mm
  • Number of teeth: 72
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817160025
  • Supplier number: CONTI T2.518010
Length
180
Pitch
2,5 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
180 mm