conti_xpa1215p
conti_xpa1215p_2
conti_xpa1215p
conti_xpa1215p_2
CONTI XPA1215P CONTI V FO PIONEER belt XPA 1215 Ld Pio
41.77 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 82.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1215
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 9 mm
  • Reference length Ld: 1215 mm
  • Inside length: 1175 mm; 46,259 inch
  • Outer length La: 1272 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858979911
  • Supplier number: CONTI XPA1215P
Length
1215
Width
12,7 mm
Height
9 mm
Reference length ld
1215 mm
Inside length
1175 mm; 46,259 inch
Outer length la
1272 mm