conti_xpa1357p
conti_xpa1357p_2
conti_xpa1357p
conti_xpa1357p_2
CONTI XPA1357P CONTI V FO PIONEER belt XPA 1357 Ld Pio
47.11 tax incl.
On stock, immediately available. we have 6 products in stock.
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1357
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 9 mm
  • Reference length Ld: 1357 mm
  • Inside length: 1317 mm; 51,85 inch
  • Outer length La: 1414 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858971939
  • Supplier number: CONTI XPA1357P
Length
1357
Width
12,7 mm
Height
9 mm
Reference length ld
1357 mm
Inside length
1317 mm; 51,85 inch
Outer length la
1414 mm